Lymfatické masáže

Lymfatický systém probíhá celým lidským tělem, opřádá téměř všechny tělní orgány (srdce, plíce, játra, ledviny, střeva atd.) Svou strukturou se podobá cévnímu systému.
Základním úkolem lymfatického systému je odvádět z těla zplodiny výměny látkové, toxiny, současně zajišťuje tělní imunitu, neboli brání tělo proti pronikajícím mikroorganizmům. To je funkce lymfatických uzlin, které jsou v těle rozmístěné v jakýchsi "hnízdech" a likvidují bakterie, viry i rakovinné buňky.
Lymfatickým systémem protéká lymfa neboli tělní míza, jakýsi bílkovinný roztok s obsahem tuků, ale i zmiňovaných toxinů. Lymfatický systém tento roztok "sbírá" a prostřednictvím lymfatických kapilár, cév a kmenů odvádí do krve. V játrech a ledvinách se toxiny "filtrují", aby pak přirozenou cestou odešly z těla ven.


Má to jeden háček. Zatímco krev je v těle poháněna srdcem, lymfatický systém ke své činnosti potřebuje činnost svalstva, tedy pohyb. Při nedostatku pohybu se tok lymfy v těle zpomaluje, lymfa se hromadí a odvádění toxinů vázne. Vznikají pak různé problémy - otoky končetin a v neposlední řadě nežádoucí celulitida.